WORKSHOP NERATOVICE

NERATOVICKÉ NÁMĚSTÍ OŽILO DÍKY SPOLUPRÁCI STUDENTŮ ARCHITEKTURY A MÍSTNÍCH OBYVATEL
Happening nebo architektura? Co probudí k životu náměstí mezi paneláky a železnicí? Takové a další otázky si kladli účastníci Workshopu Neratovice, který jsme pořádali spolu se spolkem Piána na ulici. Výsledkem projektu bude jeden ideální den na živém náměstí v měřítku 1:1.
Workshop Neratovice – Živé náměstí navazoval na březnové setkání s veřejností, na němž mimo jiné padaly ze stran obyvatel města citlivé podněty, jak s náměstím i jeho přilehlým okolím zacházet – oživit okolí kulturního domů, upravit betonové plochy kolem náměstí, využít dvě kašny, upravit záhony či dokonce smělý nápad vybudovat v parku altán pro kulturní aktivity a vystoupení místních začínajících umělců.

PRVNÍ ČÁST

Do Neratovic přijeli studenti architektury z celé ČR, aby spolu se žáky místního gymnázia vymysleli a vlastnoručně zrealizovali návrhy, kterými chtěli prověřit potenciál hlavního náměstí coby živého i klidného místa pro trávení volného času. Inspirovat se mohli přednáškami hned zkraje první části workshopu, na kterých se o své zkušenosti a intervence ve veřejném prostoru podělili zajímaví hosté, jedním z nich byl i umělec a performer Jiří Kovanda. Nápady vznikaly za podpory odborníků a ve spolupráci s místními. Účastníci svoji práci v průběhu konzultovali s antropoložkou Barborou Bírovou (Anthropictures) a architekty Markétou Zdebskou (By Architects) a Jiřím Müllerem. V poločasu představili studenti své rozpracované návrhy místním, kteří měli prostor pro připomínky a nápady. Jako společná odpověď na to, jak celý prostor uchopit a definovat, vzniklo motto „Město jako domov“.

DRUHÁ ČÁST

Úkolem druhé části workshopu, která proběhla v červnu, bylo vzniklé nápady překlopit do skutečnosti a zrealizovat do podoby modelové situace fungujícího veřejného prostoru města. Vyvrcholením workshopu měl být happening simulující ideální živé náměstí 1:1, ale počasí na nás bezostyšně vytasilo své zbraně. Zatímco skoro týdenní práce na náměstí probíhaly za letního slunečna, poslední den pevně úřadoval vichr s deštěm. Utrpěly nejen zapůjčené stany, ale i všeobecná nálada.  Třešinka na dortu v podobě happeningu na konci workshopu se tedy nekonala, ale věříme, že místní aktivní studenti vezmou iniciativu do svých rukou a jim už příště pršet nebude!
Během dvoufázového workshopu vznikly drobné zásahy pro neratovické náměstí, které si po akci převzalo město. Věříme, že se inspiruje i dalšími nápady, které během akce vznikly – držíme palce a zdravíme do Neratovic.
Na výsledku Workshopu se podíleli nejen studenti architektury, ale i místní a odborníci. Projekt vznikl ve spolupráci s městem Neratovice, Společenským domem Neratovice, Gymnáziem Františka Palackého a za podpory Nadace Proměny Karla Komárka. Děkujeme všem za nadšení, důvěru a pomoc.
foto: Sára Švédová, Kristina Dvořáková, Jakub Rozboud
Děkujeme všem partnerům za projevenou důvěru a podporu!

logo_2010_2