WORKSHOP BEROUN 2014

partners

 

 

STOJAN NA BICYKLE S LAVIČKOU
Monika Rafajova
Tento návrh predstavuje spojenie dvoch potrebných prvkov v danej lokalite: Lavička a stojan na bicykle. Jedná sa o univerzálne umiestnenie v teréne, všade tam, kde je potreba na odpočinok. Možu to byť buď kľúčové miesta alebo miesta s pekným výhľadom, či oddychové zastávky. Vzhľadom k univerzálnemu umiestneniu a jednoduchému zhotoveniu (2 palety) by daný návrh mohol byť umiestnený na viacerých miestach a mohol by byť súčasťou mobiliáru v lokalite.
UVELEBÍTKO
Tomáš Krč / Michal Krušina / Barbora Kubíčková / Adam Smotlacha
Základem zevlítka je jedna jednotka, která může fungovat jak samostatně, tak v různě poskládaných souborech. Je tedy pouze a jen na uživatelích, který mód si zvolí. Jednotka má v sobě zaintegrovaný stojan na kola a odpadkový koš. Její rovné a zkosené plochy nabízejí spoustu možností, jak se na zevlítku uvelebit. Umístění: libovolné – stačí dostatečně velká rovná plocha (půdorysné rozměry jednotky 1200×1200 mm). Namátkou jsme vybrali tyto lokality: Jez, Řapík, Parkoviště, U stromu a U soutoku.
PŘEZOUVACÍ LAVIČKA
Josef Knotek
Lavička pro přezouvání byla navržena na začátku cyklostezky, u parkoviště. K lavičce patří 2 koše, do kterých lze umístit plastové pytle. Při návrhu byl kladen důraz na ekonomické využité stavebního materiálu. Realizací nevznikají žádné velké odřezky ani zbytky. Na sestavení lavičky bude potřeba 5 palet. Tyto budou rozebrány, očištěny od spojovacího materiálu a některé vybroušeny. Proti působení povětrnost je nutné všechny dřevěné prvky natřít bezbarvým impregnačním nátěrem. Pozornost je taky nutné věnovat detailu styku dřevěných prvků s terénem. Tento styk je řešen pomocí ocelové nožky, která vynáší celou lavičku a umožňuje přístupu vzduchu. Ochrana proti zemní vlhkosti a souvislé sněhové pokrývce je nutné řešit pomocí penetračního asfaltového nátěru do výšky 150mm nad upraveným terénem. Sezení na lavičce by mělo být do určité míry pohodlné. Tuto pohodlnost zajišťuje úprava sedací plochy. Každá deska je zbavena třísek a vybroušena do hladka. Mezi další úpravy patří strhnutá hrana, která je taky zbroušena. Konstrukce lavičky je řešena pomocí vnitřních vodorovných svlaků, na kterých jsou pomocí vrutů do dřeva upevněny bočnice a sedadlo. Celá konstrukce je stabilní díky třem zavětrovacím prvkům. Tyto se nachází uvnitř konstrukce.
KOSTIČKY
Barbora Kopřivová
Lavička umístěná v okolí lomu je tvořená sedmi různě vysokými krabičkami, půdorysně odskákanými. Vychází především z rozdílné antropometrie různých věkových skupin. Tak si mohou pohodlně sednout, přezout brusle, opřít kolo jak malí, tak velcí. ,,Kostičky“ na sezení jsou přístupné ze všech stran a nabízí tak možnost několika výhledů. Svou členitostí doplňují krajinu kolem lomu. Palety jsou rozloženy a znovu složeny do úhledné formy s různým skládáním latí podtrhující tak hravost celé hmoty.

 

LAVIČKA JAKO HRACÍ STOLEK
Lukáš Kostelecký
Toto zevlítko by mělo sloužit jak k sezení, tak k zábavě. Návrh je určen především dětem, proto jsem zvolil lokalitu zchátralého pískoviště blízko restaurace U štiky, kde bych nahradil alespoň jednu již stojící rozpadlou lavičku novým zevlítkem. Ve vrchní části lavičky je z kostek udělané „puzzle“, každá kostka by na sobě měla část namalovaného obrázku barvou, námět by pomohly vytvořit děti. V přední části je počítadlo (na drátě navlečené dřevěné kostičky), v zadní části je pak umístěna dvouramenná žlábková nakloněná rampa pro pouštění kuliček. Na boční straně by mohla být část potřená tabulovou barvou pro kreslení křídami. Prvky spojeny vruty a ochráněny nátěrem.
SVAČIDLO S VÝHLEDEM
Monika Remundová
Svačidlo vytváří částečně vizuálně oddělený prostor a zároveň poskytuje dobrý výhled do krajiny. Lavička pro dva lidi je na každé straně doplněna odkládacím stolkem/područkou. Zadní část slouží jako prostor pro dva odpadkové koše – na směsný odpad a plasty. Boční stěny chrání proti větru. Vnitřní povrch je obroušen dohladka, opěradlo je plochou pro zapsání jmen těch, kteří se zúčastní sestavování. Vnější povrch zůstane hrubý, odpadkové koše budou označeny nápisy barvy písma na opěradle. Celý povrch bude opatřen mořidlem. Konstrukce je vyvýšená kvůli ochraně proti vlhkosti.  Je tvořena deseti europaletami, z nichž jsou dvě použité vcelku, pět částečně rozebraných a tři kompletně rozebrané. Odřezky se použijí pro další části. Umístění závisí na možnostech výhledu a potřebě vytvořit v konkrétním místě oddělený prostor a není pevně dáno. Jako příklad je zde použito místo v zadání nazvané „strom“ s výhledem na lom, které leží vedle cesty, poměrně často využívané pěšími.

 

FOTO: Michal Urbánek